Dají se skládacím metrem měřit úhly? A je svinovací metr přesnější? Tento článek nemá za cíl protěžovat ani jeden ze dvou zmiňovaných metrů. Každý z nich má své výhody a my se vám pokusíme popsat ty, o kterých již víme. Pokud jste přišli na další, budeme rádi, když se s našimi čtenáři podělíte a své zkušenosti spolu s fotografii nám zašlete na info@metrie.cz.
Který metr je přesnější?
Svinovací metr má certifikovanou vyšší třídu přesnosti, jelikož je měřicí páska vyrobena z jednoho kusu oceli. Zatímco dřevěný skládací dvoumetr má 10 lamel spojených nýty, což znamená, že ho norma automaticky posouvá do nižší třídy.
Svinovací metry se tedy vyrábí většinou v třídě přesnosti EG II, což znamená 0,7 mm povolenou odchylku na 2 m jejich délky. Zatímco třída přesnosti dřevěného skládacího dvoumetru je EG III, s povolenou odchylkou do 1,4 mm na 2 m délky. Rozdíl mezi jejich tolerancí je tedy pouhých 0,7 mm. České skládací metry jsou vyráběny přesněji, než vyžaduje norma a vejdou se do tolerance 1 mm na 2m délky.
Třída přesnosti je uvedena na všech certifikovaných metrech. Je lepší koupit metry vyráběné v Evropě, protože výrobci podléhají přísné a průkazné certifikaci.
Který z nich je vhodnější na měření svislých konstrukcí?
Pokud rozložíte kvalitní skládací dvoumetr, jeho pevné spoje udrží po celé jeho délce rovinu. Stačí jej v některém místě jednou rukou přidržovat a druhou kreslit čáry, nebo vynášet naměřené hodnoty. Naopak se svinovacím metrem je to téměř nemožné, jelikož páska jen těžko drží stálý tvar, pokud není položená na pevném podkladě. Na obrázku vlevo vidíte měření se skládacím metrem, vpravo se svinovacím, se kterým lze tužku použít jen velmi těžko:
Měření úhlů se skládacím metrem?
Na rozdíl od svinovacích metrů, můžete se skládacími metry typu Block změřit či narýsovat různé úhly. Po otevření první lamely uvidíte na začátku druhé lamely natištěné úhly v různých hodnotách. Hodnotu úhlu nastavíte otáčením lamely do pozice podle předtištěné čáry (viz obrázek níže).
Rychlost měření na horizontálních plochách
Výhoda svinovacího metru na rovných plochách a při měření větších délek než dva metry je v rychlosti rozvíjení. Ve výchozím bodě zaháknete pásku za nějakou hranu a od ní metr rozvinete. Pokud ovšem není za co pásku zaháknout, výhoda svinovacího metru se stírá.
Výdrž a náchylnost k poškození
Výhodou skládacího metru je mechanická jednoduchost. Kromě toho, že jej můžete zlomit, zde není žádný mechanismus náchylný k poškození. Problémem u svinovacích metrů je vnitřní mechanismus, který často zreziví. Obzvlášť u levných asijských modelů se také často stává, že se páska vysune až k samému konci a nelze ji navinout zpět. A svinovací metr můžete odepsat. Tohle se Vám nestane s metry od BMI. U dřevěných skládacích metrů, kromě těch asijských, je ochrana proti vlhkosti zajištěna UV lakem. Přesto však nedoporučujeme vystavovat je zvýšené vlhkosti trvale.
Skládací metr jako pomocník v nouzi
Na rozdíl od svinovacího metru můžete dřevěný skládací metr použít i jinak než na měření. Uvádíme pár příkladů z mnoha:
Metr jako velká pinzeta
Pokud vám například spadl předmět (jako mně v tomto případě spadl šroub do štěrbiny žlabu) a nemáte jej čím vytáhnout, použijte skládací metr jako velkou pinzetu. Stačí otevřít jeho první a poslední lamelu (případně více lamel) a prsty je stlačit k sobě. Uvidíte, že to funguje.
Metr jako hák na podávání
Stačí jen otočit koncovou lamelu rozloženého metru a zaháknutím za požadovanou věc si ji lehce přitáhnete.
Metr jako stranový klíč
Pokud potřebujete povolit nebo utáhnout matici, stačí rozložit metr tak, aby mezi lamelami vznikla požadovaná mezera. Poté prsty stisknete lamely kolem matice a díky délce lamel ji snadněji můžete povolit či utáhnout. V případě potřeby použijte i hodně síly. Metr se tím možná poškodí, ale v případě nouze jde o zanedbatelný problém.
Metr jako podložka
dřevěný skládací metr můžete použít i jako nouzovou podložku například pod nosník na stavbě. Výška podložení záleží na vás (1 až 10 lamel). Lamely metru zátěž vydrží, protože jsou vyrobeny z tvrdého bukového dřeva. Metr tím určitě poškodíte. Ale jakou cenu má vyřešení problému?
Závěrem
Oba typy metrů mají své velké výhody a na druhou stranu zase omezení. Dobrým řešením je mít po ruce oba a využít s rozvahou výhod každého zvlášť. Aby Vám šlo měření od ruky a měli jste jistotu v měření, doporučujeme pořizovat metry české skládací metry nebo německé svinovací metry.
Podělte se s našimi čtenáři o svoje vlastní nápady, náměty a zkušenosti. Psát můžete na info@metrie.cz a nezapomeňte přiložit fotografie. Ty nejzajímavější příspěvky zveřejníme zde v tomto blogu a pisatele odměníme dárkem v podobě skládacího metru se jménem.
Metr.cz si na tento článek vyhrazuje autorská práva, kopírování je zakázáno.